Strona główna Aktualności Najnowsze Dla kogo ta droga ?
Dla kogo ta droga ? PDF Drukuj Email
czwartek, 07 lutego 2013 16:38

Dla kogo ta droga ?

Choć zima jeszcze się nie skończyła, to znikający śnieg brutalnie odsłonił prawdę o stanie niektórych polskich dróg. Problem nie dotyczy tylko dróg kęckich. Podobna sytuacja występuje na drogach różnych kategorii w całym kraju. Lokalne samorządy przeznaczają duże środki finansowe na tzw. pozimowe naprawy dróg  a mimo to sytuacja corocznie na wiosnę powtarza się.


Ten artykuł jednak nie będzie o dziurach w drogach gminnych, ale o drogowej dziurze finansowej, w którą mogliśmy wszyscy wpaść.

 

Firma TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna w Krakowie zwróciła się do Rady Miejskiej w Kętach z propozycją zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi) w celu realizacji zadań własnych gminy. Sprawa dotyczy drogi dojazdowej do samej firmy TAURON oraz innych, w tym firmy ALUMETAL. Wzdłuż tej drogi nie są posadowione żadne budynki prywatne. W przypadku przejęcia drogi przez gminę znajdujące się przy niej podmioty miałyby zagwarantowany dojazd a utrzymanie jej odbywałoby się na koszt podatników.
Pomimo braku akceptacji ze strony radnych propozycji odpłatnego przejęcia drogi burmistrz jeszcze dwukrotnie poddawał pod debatę uchwałę o przejęciu tej drogi. Rada Miejska w Kętach głosami „złej opozycji” trzykrotnie!!! nie wyraziła woli na przejęcie drogi, która jak widać na załączonych zdjęciach jest „trupem drogowym” a nie drogą.


Zdjęcia przedstawiają, w jakim stanie technicznym jest sama jezdnia i jej pobocze a właściwie jego brak. Dzisiaj nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że zakup tej drogi byłby złą decyzją dla finansów gminy. Droga nadaje się do kompleksowej przebudowy. Jest wąska, o słabej podbudowie. Nie wytrzymuje obciążenia użytkowania przez wielotonowy transport, który w krótkim czasie doprowadził do całkowitego „rozjechania” się drogi.


Jaki był, więc sens upierać się przy przejęciu tej drogi przez gminę?


Zdaniem wnioskodawcy burmistrza Tomasz Bąka przejęta przez gminę droga miała przynosić korzyści. Uwolnienie nowych terenów pod działalność gospodarczą, wzrost miejsc pracy - to powtarzane, ewentualne korzyści z zakupu tej drogi.  
Dzisiaj z całą pewnością można powiedzieć, że przejęcie drogi przez gminę, wyremontowanie jej i utrzymywanie byłoby korzyścią tylko dla znajdujących się przy niej, dobrze prosperujących firm a dla podatnika byłaby potężnym, dodatkowym kosztem.   
Kolejka zadań remontowych do wykonania na drogach gminnych nie zmniejsza się.  Zmienne warunki klimatyczne, nadmierne przeciążenie pojazdów a czasami i błędy projektowe czy złe wykonawstwo powodują szybkie niszczenie nawierzchni jezdni. Naprawa dróg gminnych pochłania coraz większe środki budżetowe. Tymczasem burmistrz proponuje przejęcie drogi nadającej się do kapitalnego remontu i dalsze utrzymywanie jej z budżetu gminy.

 

 

Ocenę takiego postępowania burmistrza pozostawiam każdemu czytelnikowi.

 Rafał Ficoń
Radny Gminy Kęty


Poprawiony: poniedziałek, 11 lutego 2013 01:10
 

Komentarze  

 
#16 ficfic 2013-02-23 11:37
Rafał Ficoń kiedyś nauczyciel WF-u teraz radny bezradny :)
Cytować
 
 
#15 bob budowniczy 2013-02-23 11:34
Jednym z problemów jest skład mieszanki "budującej" drogę. Sa lepsze no i oczywiście droższe i już wiadomo, że chodzi o pieniądze.

peace out bitches
Cytować
 
 
#14 anka 2013-02-10 15:50
Theodor przeczytałam jeszcze raz Twój komentarz i nie, jednak nie zerwałeś się z choinki... Ty niestety najnormalniej głupi jesteś niestety ... i tyle ...
Cytować
 
 
#13 anka 2013-02-09 18:05
Kolejny migowski wielce inteligentny komentarz ... zgodnie z zasadą nie słuchać, nie czytać tylko dyrdymały, pretensje i bicie piany.... Theodor, czyżbyś nie schował choinki do piwnicy??? bo coś jakbyś się z niej urwał...
Cytować
 
 
#12 Anonymous. 2013-02-09 14:18
Cytuję Uczciwy:
A czy Ty jesteś obiektywny pisząc komentarz pod artykułem, którego nie przeczytałeś? Wg mnie zdjęcia te mają nas uświadomić o tym jak bezmyślne decyzje podejmują obecne władze. Dosłownie wyrzucają nasze pieniądze w błoto i to właśnie widać na tych zdjęciach.


Jest takie powiedzenie w Kętach "Myślenie nie boli migoli"
Cytować
 
 
#11 Uczciwy 2013-02-09 13:42
Cytuję TheOdor:
Naprawdę nie ma lepszego przykładu złych dróg w Kętach, czy zdjęcia tut. zamieszczone mają dawać obraz na ogół stanu dróg? ZERO OBIEKTYWIZMU


A czy Ty jesteś obiektywny pisząc komentarz pod artykułem, którego nie przeczytałeś? Wg mnie zdjęcia te mają nas uświadomić o tym jak bezmyślne decyzje podejmują obecne władze. Dosłownie wyrzucają nasze pieniądze w błoto i to właśnie widać na tych zdjęciach.
Cytować
 
 
#10 Karol 2013-02-09 12:09
Theodor- proponuję przeczytać powyższy artykuł i trochę pomyśleć i może dotrze iż nie chodzi tu o stan nawierzchni.
Cytować
 
 
#9 TheOdor 2013-02-09 09:02
Nie ma lepszych przykładów dróg w Kętach? O ile kojarzę, to jest to chyba Graniczna, albo dojazd do niej od al. W.P. Przecież tam jest dojazd do złomu, energetyki (teraz już chyba ich tam nie ma), firmy przet. odpady. Mieszkańców tam jest może 15. Droga wygląda jak wygląda, ale średnia waga samochodów tam jeżdżących to pewnie ponad 20ton. Jest zima, błoto, wszystko miękkie no to siłą rzeczy. Naprawdę nie ma lepszego przykładu złych dróg w Kętach, czy zdjęcia tut. zamieszczone mają dawać obraz na ogół stanu dróg? ZERO OBIEKTYWIZMU
Cytować
 
 
#8 Anonymous. 2013-02-09 05:24
Dodatkowo jest niszczona Al.Wojska Polskiego(dojaz d do ALUMETAL) którą niedwno wyremontowano i którą bąk otwierał bez pompy czyli reklamówek,świę ceń ,starego samochodu za to w wiejskim prochowcu.
Cytować
 
 
#7 miro 2013-02-08 19:41
Pan Tomasz B. chyba za często słuchał piosenki "Ściernisko" Braci Golec bo wszędzie widzi miejsca pod inwestycje i "San Francisco".
Cytować