Strona główna Aktualności Najnowsze Inwestycje Gminy Kęty - SPORT
Inwestycje Gminy Kęty - SPORT PDF Drukuj Email

Inwestycje Gminy - sport, rekreacja i wypoczynek, cz. II


Park Parkour i street workout  – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży

Kolejny nowy obiekt powstał w 2018 r. w pobliżu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętach i ucieszył miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Mowa o miniparku do parkouru (tor do pokonywania przeszkód), street workoutu (ćwiczenia siłowe) i gimnastyki. Inwestycję wykonano w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztowała bez mała 65 tysięcy złotych. Dodatkowo cały teren wokół przyrządów został zagospodarowany i doposażony w elementy małej architektury takie jak ławeczki, stojaki, kosze na śmieci.

Siłownie plenerowe – by każdy miał szansę na poprawę kondycji

Siłownie zewnętrzne to specjalnie wydzielone miejsca rekreacji, które cieszą się coraz większą popularnością. Z siłowni zewnętrznych korzystają zarówno dorośli, jak i młodzież organizująca nawet wspólne treningi, czy seniorzy, którzy wykonując lekki trening na specjalnych maszynach, znajdujących się na siłowniach zewnętrznych, mogą zadbać o swoją kondycję. W naszej gminie również nie brakuje takich miejsc i cieszą się one niezwykłą popularnością.

Bulodrom – z myślą o seniorach, z korzyścią dla wszystkich

Otwarcie jedynego takiego boiska w naszej gminie odbyło się w 2022 r. w Parku Lipowym w Kętach. Od tego czasu bulodrom którego koszt wyniósł ponad 54 tys zł,  dostępny jest dla każdego, kto ma ochotę na nowy rodzaj rozrywki. Warto dodać, że boisko stało się kolejnym elementem infrastruktury sportowo- rekreacyjnej w tej części miasta. W niedalekiej odległości znajdują się korty tenisowe, zewnętrze siłownie, skatepark z placem zabaw oraz stadion TS Hejnał. Bulodrom, na otwarcie którego czekali głównie seniorzy, szczycący się umiejętnościami gry w bule na poziomie ogólnopolskim, znajduje się w Parku Lipowym naprzeciwko Dziennego Domu „Senior-Wigor” i targowiska gminnego przy ul. Sobieskiego. Dostępny jest dla każdego bezpłatnie. Miejsce to cieszy się tak dużą popularnością, że Dom Kultury w Kętach wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zdecydowali o organizacji Otwartych Turniejów Gry w Bule pod Patronatem Burmistrza Gminy Kęty. Rywalizacja z roku na rok zyskuje większy rozgłos.

Dofinansowania do rozwoju pasji – stypendia, opłaty stałe Klubów itd.

Inwestycje w sport i rekreację, oprócz nakładów na nowe obiekty i infrastrukturę, zakładają także dofinansowania dla stowarzyszeń, które realizują przedsięwzięcia z zakresu kultury fizycznej i sportu. Co roku kluby sportowe na organizację zawodów sportowych i treningów, czy też realizację zadań szkoleniowych, zakup sprzętu sportowego, organizację transportu, opłaty sędziowskie, składki i ubezpieczenia oraz wynajem obiektów sportowych otrzymują niebagatelne wsparcie. Na rok 2024 na ten cel zaplanowano ponad milion zł. Gmina Kęty przyznaje również stypendia i nagrody pieniężne za wysokie osiągnięcia sportowe i trenerskie w danym roku.

Pływanie – powrót bezpłatnych zajęć dla najmłodszych uczniów!

Przez wiele lat Gmina Kęty organizowała i organizuje darmowe zajęcia nauki pływania , prowadzone na basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętach pod okiem wykwalifikowanej kadry. Rok rocznie uczestniczą w nich setki dzieci ze szkół podstawowych gminy Kęty. Z nauki pływania skorzystali uczniowie wszystkich gminnych placówek. Zajęcia organizowane były dla dzieci z klas II - III szkół podstawowych. Koszty organizacji zajęć (bilety wstępu, wynagrodzenia dla instruktorów nauki oraz dowozu dzieci na basen) pokrywane były ze środków pochodzących z budżetu Gminy Kęty oraz dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Lokalny Animator Sportu

Od kilku lat na orlikach w Nowej Wsi i w Kętach odbywają się zajęcia z wyspecjalizowanymi animatorami sportu. Trenerzy odpowiadający za przeprowadzenie spotkań z chętnymi dziećmi i młodzieżą spędzają na boisku prawie każde popołudnie, zapewniając uczestnikom ogrom atrakcji i sportowych wyzwań.

Wybrane Imprezy sportowe organizowane i finansowane przez Gminę Kęty

Bieg profilaktyczny dla dzieci i młodzieży

Na boisku sportowym TS „Hejnał” w Kętach każdego roku odbywa się bieg profilaktyczny dla dzieci i młodzieży.  Do biegu profilaktycznego w okresie 2015-2023 zgłosiło się blisko 2080 dzieci i młodzieży. Uczestnicy biegu zostają podzieleni na kategorie według wieku.

Dawniej Olimpiada Malucha, a od 2023 r. Olimpiada Mistrza

W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętach odbywa się „Olimpiada Mistrza”. Dotychczas wzięło w niej udział prawie 1 300 zawodników i zawodniczek z klas I-III szkół podstawowych z terenu gminy Kęty. Młodzi sportowcy rywalizują ze sobą w biegu, rzucie piłką lekarską oraz skoku w dal z miejsca. Medalami za udział i dyplomami gratulacyjnymi nagradzani są wszyscy uczestnicy.

Bieg uliczny Kęcka Piątka

W pięciu dotychczasowych edycjach tego biegu ulicami miasta przebiegło blisko 1900 biegaczy. To inicjatywa, przy której współpracowali realizatorzy biegu -  Kęckie Harpagany, Gmina, OSiR i wolontariusze. Imprezy sportowe przynoszą zawsze wiele radości uczestnikom i widzom. Dostarczają pełni pozytywnych emocji i sportowej rywalizacji. Na Kęcką Piątkę zjeżdżają się biegacze z całego kraju.