LIST OTWARTY PDF Drukuj Email

Kęty 3.12.2013r.


LIST  OTWARTY

W sprawie ronda imieniem Żołnierzy Wyklętych.



Pokaz demokracji stosowanej – reglamentowanej w wykonaniu Kęckiego Magistratu.  Demokracja staje się fasadą i pustym frazesem w momencie, kiedy władza każda władza uznaje tylko swoje racje nie szanując narzędzi demokracji bezpośredniej a inicjatywy obywatelskie postrzega się jako zagrożenie dla siebie.



W naiwności, wierząc w prawdziwość deklaracji przedwyborczych ugrupowania, które obecnie zarządza Miastem i Gminą w Kętach a które niosło na swych sztandarach – budowanie społeczeństwa obywatelskiego i władzy otwartej na wszelkiego rodzaju inicjatywy oddolne, przystąpiono do zbierania podpisów dla nadania rondu przy ulicy Kościuszki drogi Nr 52 imienia „Żołnierzy Wyklętych” pod wymienioną inicjatywą podpisało się kilkuset mieszkańców.
Została dopełniona wszelka staranność i formalność listy wpłynęły do Urzędu Miasta i Gminy Kęty na dziennik podawczy za potwierdzeniem odbioru.

I co się dzieje? – Oto chronologia wydarzeń:

- 13.09.2013 - XLI Sesja Rady Miasta
Uchylona zostaje uchwała w sprawie zasad i trybu nadawania nazw ulicom i placom publicznym położonym na obszarze Gminy Kęt.

 

- 8.10.2013 -    Do Urzędu Miasta i Gminy na dziennik podawczy wpływa lista z podpisami w sprawie nadania nazwy ronda Żołnierzy      Wyklętych /adresatami są panowie burmistrz Tomasz Bąk oraz przewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Zawadzki/ każda lista jest opatrzona adresem i numerem telefonu koordynatora.

 

- 22.10.2013 -   Komisja Organizacyjno – Regulaminowa przyjmuje uchwałę /stanowisko/ w sprawie nadania nazwy  „Rondo Grupy   Kęty” /3 głosy za,2 wstrzymujące/. Obradująca komisja nie pochyla się nad wnioskiem grupy inicjatywnej  ws. Ronda Żołnierzy Wyklętych – przewodniczący informuje, że żaden taki dokument nie wpłynął do komisji.

- 24.10.2013 -   Burmistrz występuje z pismem do Rady Miasta z propozycją wprowadzenia  do porządku obrad kilku dodatkowych punktów w tym  uchwały  nadającej nazwę „Rondo Grupy Kęty”.

- 28.10.2013 -   XLIII Sesja Rady Miasta
Radni nie przyjmują sugestii burmistrza, porządek obrad nie zostaje poszerzony o uchwałę nadająca nazwę rondu.

- 14.11.2013  -  Na dziennik podawczy Urzędu miasta wpływa plik list zawierających setki podpisów na rzecz ronda Żołnierzy Wyklętych z przywołaną wcześniej lokalizacją.

- 26.11.2013  -  Ponownie obraduje Komisja Organizacyjno – Regulaminowa na której są obecni wpraszając się osobiście autorzy, tegoż tekstu. Przewodniczący komisji z rozbrajającą szczerością oznajmia, że w dalszym ciągu nie jest w posiadaniu pism z inicjatywą obywatelską. Natomiast rzuca jakieś dziwne propozycje: nazwania łącznika ulicy Sobieskiego z ulicą Świętokrzyską imieniem Żołnierzy Wyklętych bądź alternatywnie rondo przy ulicy Mickiewicza.

- 29.11.2013 -   XLIV Sesja Rady Miasta
Radnym Miasta, Urzędnikom i zgromadzonym mieszkańcom oraz Gościom została przedstawiona chronologia wydarzeń z inicjatywą
Obywatelską.

Postawione zostało proste a zarazem fundamentalne pytanie: dlaczego?
Jakie okoliczności spowodowały, że inicjatywa społeczna dotycząca nazwy Ronda została zignorowana i nie konsultowana.

Pytanie pozostało bez odpowiedzi.



Z przedstawionej sekwencji zdarzeń jawi się obraz władzy: chaotycznej, cynicznej, autokratycznej, dla której pojęcia dialog konsultacje są pojęciami obcymi – zaś solą demokracji jest wolna otwarta i sprawiedliwa debata,bez niej nie zbudujemy społeczeństwa obywatelskiego.


Zbigniew Kowalski
Jerzy Kasperek









































 

Komentarze  

 
#12 Tadeusz Ziętek 2014-01-05 14:14
Po wojnie 1945r na Podbeskidziu powstał 7 Okreg NSZ "Narodowych Sił Zbrojnych" na czele którego stanął kpr. Henryk Flame ps. Bartek'Ich trzon stanowili nie ujawnieni żolnierze AK ,dezerterzy z milicji i wojska . Operowali w lasach Zwardonia Kamesznicy Rajcz Milówki Wisły ich "walka " o wolną Polskę to napad na administratora dworu w. Wieprzu zabrali 58 tyś zl.wóz konny i 2świnie,napad na dom Franciszka Zontka w Hucisku zabrali1380 zl.Zrabowali restauracje Kufla w Łodygowicach zamordowali czoro dzieci i podpalili dom.1 lutego 1947 r zastrzelono Franciszka Wolny bo nie chciał isc do "lasu" siostry ostrzyżono na goło trudno aby wymieniać wiecej ale podobnych spraw miejscowi opowiadaja dziesiatki, k-walski i k.sperek znają te historie i trudno zrozumieć dlaczego takich "bojowników o wolność i niepodległośc' chcą nam wcisnąć. Bardziej mądrze i bez kontrowersji rondo można nazwać Rondo Armi Krajowej.
Cytować
 
 
#11 Tadeusz Ziętek 2014-01-05 13:46
Romuald Rajs "bury" wymieniany jako jeden z tzw. Żolnierzy Wyklętych" .Mieszkańcy wsi z okolic Bielska Podlaskiego wymieniają jako morderce który zabił 100 cywilów w tym kobiety i dzieci za to że byli prawoslawni "Bury" został zrehabilitowany w 1995r jego rodzina otrzymała około 180 tysięcy zł odszkodowania tymczsem rodziny ofiar nie doczekały się odszkodowania. W czerwcu 2005r IPN uznal Rajsa winnym zbrodni przeciwko ludnosci Taki to jeden z 'patronów ronda w Kętach'
Cytować
 
 
#10 ralf 2013-12-08 21:02
Mogli nawac rondo Primo . Jestam tam niedaleko firma primo wod kan
Cytować
 
 
#9 miro 2013-12-07 21:08
W całej tej sprawie najbardziej mnie ciekawi co na to Zarząd Grupy Kęty. Gdyby tą grupą kapitałową zarządzał Prezes z charyzmą zwróciłby się do Burmistrza żeby ten się nie wygłupiał. Tak mi się wydaje. Ale skoro mamy to co mamy pozostaje wzajemne mizdrzenie. Swoją drogą ciekaw jestem czy w Polsce jest jakieś rondo o nazwie pochodzącej wprost od nazwy firmy.P.S. Osobiście wolałbym nazwę Heineken bo jadąc w upalny dzień przez rondo Heineken kierowca może sobie pomarzyć o zimnym złocistym napoju a przejeżdżając przez rondo o nawie Grupa Kęty nie daj Boże Audi czy VW pomyśli tylko: "znów mi coś stuka w tym cholernym aluminiowym wielowahaczowym zawieszeniu". :P P.S.2 Panie Bąk który to już raz pokazuje Pan że ma mieszkańców tam gdzie słońce nie dochodzi?
Cytować
 
 
#8 Mao 2013-12-07 14:00
Cytuję demagog:
Swego czasu pojawiła się ankieta na temat nadania nazwy rondu przy ul.Kościuszki i Spacerowej.Wystarczyło wybrać tę nazwę,która otrzymała najwięcej głosów i po sprawie.Po co tyle czasu tracić na zbędne przepychanki.Chyba że nazwa godziłaby w czyjeś dobre imię.

Skoro tak wiele emocji wzbudza nadanie rondom nazw trzeba było je pozostawić bez nazwy.Prosto ,tanio i przyjemnie
Cytować
 
 
#7 demagog 2013-12-07 10:27
Swego czasu pojawiła się ankieta na temat nadania nazwy rondu przy ul.Kościuszki i Spacerowej.Wyst arczyło wybrać tę nazwę,która otrzymała najwięcej głosów i po sprawie.Po co tyle czasu tracić na zbędne przepychanki.Ch yba że nazwa godziłaby w czyjeś dobre imię.
Cytować
 
 
#6 bolek 2013-12-06 21:40
Zastanawia mnie fakt , że pisma nie docierają do Zawadzkiego ? to już nawet tam cenzura , to chyba mamy odpowiedź dlaczego zlikwidowano Biuro Rady , panie Laszczak to pan miał tyle do powiedzenia , że nie jest ono potrzebne , a jednak wam chodziło o całkowitą cenzurę . Pogubiliście się panowie .
Cytować
 
 
#5 Pytalski 2013-12-06 20:36
Panowie Kowalski i Kasperek
A może byście byli uprzejmi wyjaśnić kęczanom, kto to są żołnierze wyklęci i dlaczego chcecie uszczęśliwić nas czymś, co z Kętami nie ma nic wspólnego. Zebrać podpisy nie jest wcale trudno i ich ilość nie stanowi o sile argumentu. Wygląda na to, że nieważne co, ważne żeby się nazywało tak jak wy chcecie. Faktem jest, że nazwa ronda przy ZML- u jest nieporozumienie m. Po co była ankieta?
Autorem nazwy jest chyba Bąk, chcący się przypodobać prezesowi Grupy Kęty. Dlaczego tej nazwy nie konsultował? Bo by mu nie przeszła! W jednym macie absolutnie rację! Powodem tego całego zamieszania jest uchylenie uchwały w sprawie zasad nadawania nazw ulicom.
Uzasadnienie uchylenia nie wytrzymuje krytyki. Tak beznadziejnego radcy jeszcze w gminie nie było. Czy Bąk tego nie słyszy, jak w kompromitujący sposób wywraca prawo do góry nogami? Warto zadać w środę Bąkowi pytanie, dlaczego doprowadził do takiej sytuacji? Chyba po to, aby nazwać rondo po swojemu!
Cytować
 
 
#4 Tadeusz 2013-12-06 09:48
Władze miasta nie są wcieleniem zła wszelkiego.Podl egają słusznej lub nie krytyce,a w ej sprawie prosi na konsultacje w dn. 11 grudnia.Równopr awne sa przecież i inne propozycje nadania "imienia",ta zas-mimo jak twierdza autorzy setek podpisów pojawia sie jako jedna z wielu.Także równoprawnych.
Mam jednak pytanie do autorów inicjatywy o powody i merytoryczne uzasadnienie tej własnie nazwy-z cała symboliką i faktami,które powoduja iż ta inicjatywa ma odniesienie do naszej społeczności i hosorii.Tu w tym miescie.
Będę zobowiązany-sko ro publicznie sprawę tę omawiamy,o przedstawienie racji.
Cytować
 
 
#3 Mao 2013-12-06 09:19
Dlaczego się Panowie dziwicie mamy burmistrza ze wsi który traktuje to miasto wyłącznie w kategoriach dostarczyciela pieniędzy.Głosy ,opinie i uwagi mieszkańców to dla niego nic nie znaczące mielenie jęzorem.Nie liczmy że człowiek nie związany z tym miastem rodzinnie, historycznie,tr adycją będzie rozumiał kęczan.Trzy lata jego kadencji to raczej społeczeństwo kolesi,rodzin i znajomków sowicie nagradzanych z publicznych pieniędzy.
Cytować