Strona główna Aktualności Najnowsze Podsumowanie inwestycji - Gminna Biblioteka Publiczna
Podsumowanie inwestycji - Gminna Biblioteka Publiczna PDF Drukuj Email

Kęcka biblioteka – skarbnica wiedzy i atrakcji


Współczesne biblioteki to nie tylko półki z książkami, to centra społeczności lokalnych. Biblioteka w swym funkcjonowaniu zbliża się do koncepcji „trzeciego miejsca”, czyli przestrzeni niebędącej ani domem, ani pracą, lecz miejscem kulturotwórczym i wzmacniającym poczucie więzi społecznych w najbliższym otoczeniu.

Kęcką bibliotekę tworzą mieszkańcy, czytelnicy, użytkownicy i bibliotekarze, dla których czytelnik jest najważniejszy. Rolą bibliotekarza jest to, aby każdy opuszczający mury placówki czuł się  usatysfakcjonowany, a głosy czytelników przy wyborze zamawianych książek zostały wysłuchane. Widać dbałość o to, by na bibliotecznych półkach znajdował się aktualny i czysty księgozbiór. Od kilku lat kęcka biblioteka otrzymuje największą w powiecie oświęcimskim dotację na zakup nowości wydawniczych, co związane jest z utrzymywaniem wysokiego poziomu wkładu własnego, gwarantowanego przez organizatora, czyli Gminę Kęty. W latach 2016-2023 Biblioteka Narodowa przekazała 218 896 zł na finansowanie zakupu książek.

Biblioteka jest miejscem pełnym ludzi. Pomimo przygnębiających ogólnokrajowych statystyk dotyczących poziomu czytelnictwa, w Kętach nie brakuje odwiedzających. W samym roku 2023 zarejestrowano 62 331 odwiedzin! To tak, jakby każdy mieszkaniec gminy odwiedził bibliotekę dwukrotnie w ciągu roku! Dziennie bibliotekę odwiedza więc około 250 osób!

Kęcka książnica znalazła sposób na to, by zapewnić sobie uwagę społeczności lokalnej i jej zaangażowanie. Tym sposobem jest edukacja nieformalna, realizowana dla wszystkich grup wiekowych. Dba się o to, by oferta była zróżnicowana i atrakcyjna dla odbiorców. Przygotowywane są więc aktywności dla dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym, szkolnym. Seniorzy są kształceni z zakresu IT, organizowane są spotkania twórcze, prelekcje, wykłady, spotkania autorskie… W samym 2023 r. odbyło się ponad tysiąc różnorodnych wydarzeń!

Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach w latach 2016-2023 pozyskała 358 431 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacji BGK, Fundacji Orlen czy lokalnych firm, m.in. Grupy Kęty czy Beskid Media. Zrealizowano także wiele ciekawych wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, promujących lokalne dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i kulturowe.

Zapraszamy do biblioteki, gdzie na każdej stronnicy czeka na Ciebie nowa przygoda!