Strona główna Aktualności Najnowsze Fakty Kęty Nr 8 Wrzesień 2018
Fakty Kęty Nr 8 Wrzesień 2018 PDF Drukuj Email

Rozbudowa kanalizacji w Bulowicach

i modernizacja oczyszczalni ścieków w Kętach nabierają tempa.


W 2016 r. gminna spółka MZWiK otrzymała prawie 36 mln dotacji na wykonanie kanalizacji sanitarnej w Bulowicach oraz na modernizację oczyszczalni ścieków w Kętach.

Udzielenie tak wysokiej dotacji było poprzedzone skomplikowaną procedurą weryfikacji wniosku i w ostatniej fazie oceny pracownicy spółki i urzędu gminy działali wspólnie, aby można było zakończyć ten proces sukcesem. W ramach tej dotacji oprócz wyłonienia wykonawców obu zadań zakupiono już za ponad 600 tys. zł mały samochód do czyszczenia kanalizacji (tzw. WUKO). Samochód zakupiono specjalnie z myślą o wąskich uliczkach w rejonie Starej Drogi w Bulowicach.

Warte podkreślenia jest to, że oba te zadania są zależne od siebie. Co to znaczy? Nie było możliwości budowy samej kanalizacji w Bulowicach bez modernizacji oczyszczalni ścieków w Kętach z prostej przyczyny.  Po pierwsze do oczyszczalni trafi dużo więcej ścieków i musi być poprawiona jej wydajność, po drugie - może bardziej istotne – po zwiększeniu ilości ścieków proces fermentacji prowadzony w dotychczasowy sposób stałby się nie do zniesienia dla mieszkańców Kęt nie wspominając już o ilości osadu ściekowego. Modernizacja pozwoli na całkowite zhermetyzowanie procesu fermentacji i znaczne zmniejszenie ilości wspomnianego osadu. Po trzecie dla nas gmina jest jedna! Nie będziemy dzielić jak to czynią niektórzy i doszukiwać się, ile środków idzie do sołectwa, a ile do miasta. Ta inwestycja musi być traktowana jako jedno spójne zadanie.

Cieszy niezmiernie to, że prace postępują a wręcz z każdym dniem nabierają tempa, co jest zasługą wykonawcy oraz zespołu pracowników MZWiK Sp. z o.o.

Marcin Śliwa, II zastępca burmistrza Gminy Kęty