Strona główna Aktualności Najnowsze Fakty Kęty Nr 8 Wrzesień 2018
Fakty Kęty Nr 8 Wrzesień 2018 PDF Drukuj Email

Kilka słów o strefie ekonomicznej


Wielu mieszkańców naszej gminy pyta nas, co z planami utworzenia strefy ekonomicznej w Kętach. Należy się im pełne wyjaśnienie tej kwestii, bo „strefa” to tylko słowo, a tak naprawdę chodzi o ekonomiczny rozwój gminy i miejsca pracy. Liczą się więc konkretne fakty a nie nazewnictwo.
Cztery lata temu w kampanii wyborczej Krzysztof Jan Klęczar podkreślał, że chce, aby w Kętach powstała strefa ekonomiczna i wie jak tego dokonać. W międzyczasie jednak rząd dokonał zmiany przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych, co znacznie odmieniło sytuację. Premier Morawiecki zdecydował, że obecnie na obszarze całego kraju mamy strefę ekonomiczną. Wobec powyższego nie ma już obecnie potrzeby tworzenia specjalnych stref w strefie.
Dlatego podeszliśmy do tematu w inny sposób. Postanowiliśmy stworzyć takie warunki, aby przedsiębiorców zachęcić do inwestowania w naszej gminie. Wiemy, jak trudno było naszym poprzednikom poradzić sobie z tym zadaniem. Zaczęliśmy więc od największej firmy, która do tej pory ze względu na brak wystarczającego terenu w poprzednich latach przeniosła już część produkcji do innych miejscowości. Mieszkańcy mieli o to pretensję do władz Gminy Kęty.
Po uzyskaniu deklaracji ze strony firmy, że w momencie, gdy Gmina stanie się mediatorem z właścicielami działek zlokalizowanych za zakładem w rejonie Młynówki Czanieckiej, będzie możliwy ich zakup, to dojdzie do rozbudowania zakładów w Kętach. Przystąpiliśmy zatem do działania.
Początkowo, gdy wraz z burmistrzem Klęczarem podejmowaliśmy się tego zadania nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie się nam zmierzyć z tak wieloma niespodziankami. Stało się konieczne powołanie specjalnego zespołu. Pomagaliśmy mieszkańcom uregulować sprawy własnościowe ich działek, będących przedmiotem zainteresowania inwestora. Przekonywaliśmy i informowaliśmy obie strony o warunkach koniecznych do spełnienia, pomagaliśmy skompletować dokumenty konieczne do sporządzenia aktów notarialnych. Szczęśliwie po trzech latach wytężonej pracy w maju tego roku doszedł do skutku zakup przez Grupę Kęty S.A. terenów przemysłowych o powierzchni ponad 5 ha.
Dziś możemy powiedzieć, że dokonaliśmy rzeczy, która dla wielu w ich przekonaniu była niewykonalna. Wiele razy słyszeliśmy podczas naszego mediowania między stronami, że nam się to nie ma prawa udać, bo sprawy są za bardzo skomplikowane. Jednak właściwy dobór osób do zespołu zajmującego się tym zadaniem i determinacja władz zagwarantowały sukces. Sukces tym większy, że jest to pierwszy w historii spółki zakup na własność nieruchomości, na których powstanie zakład od podstaw.
Cieszy jeszcze jedno: Spółka od początku tej kadencji zainwestowała już ponad 100 mln zł w Kętach! Dzięki nabyciu dodatkowych terenów zostaną w naszym mieście zainwestowane kolejne dziesiątki milionów zł i powstaną nowe miejsca pracy.

Marcin Śliwa
II z-ca burmistrza Gminy Kęty

 

Komentarze  

 
#5 Marcin 2018-09-29 21:21
Cytuję Stary Kęczanin:
Panie Śliwa nie kompromituj się Pan i nie pisz takich bzdur o strefie ekonomicznej.

Panie Starszy nie lepiej napisać Śliwa ty gamoniu niż "produkować" się bez sensu? Szkoda czasu tak cennego w starszym wieku. I kolejna sprawa. Jak mnie Pan mógł mieć za rozsądnego człowieka skoro mnie Pan nie zna??? Może Pan mnie oświeci i napisze ilu przedsiębiorców w tej kadencji przeniosło swoje zakłady produkcyjne do Oświęcimia, Tychów itd.? A może ma Pan jakąś receptę na pozyskanie terenów prywatnych z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą oczywiście inny niż opisany w artykule??? Tylko przypominam, że Kęty nie mają terenów Skarbu Państwa i własnych z przeznaczeniem w MPZP typowo pod działalność gospodarczą. I nie ma możliwości nacjonalizacji co było popularne w czasach Pańskiej młodości. Czekam z niecierpliwości ą na podpowiedź :-)
Pozdrawiam Marcin Śliwa
Cytować
 
 
#4 wyborca 2018-09-23 19:35
Komentarze powinny odnosić się do spraw a nie do ludzi. Ale niektórzy wolą inaczej, więc czemu nie.Czyżby zabrakło poklasków dla pana po słynnym już artykułem ma GK? Miał pan tutaj już nie zaglądać.Tylko jak się do pana zwracać, Stary kęczanin, pierduś, mao, czy może jeszcze inaczej? Ale, żeby było merytorycznie, to czas na pytanie. Czy wysokość podatku od budynków i terenów pod działalność usługową, patrz handlową jest mniejsza działalności produkcyjnej, np produkcji pantofli?
Cytować
 
 
#3 Pierd 2018-09-23 19:05
Czytając komentarz starego keczanina mam wrażenie że nie czytał art. Jeżeli już chcesz gościu komentować to najpierw przeczytaj art od początku do końca bo chyba masz problem ze zrozumieniem. Dlaczego? A no tylko dlatego że piszesz o galerii Sobieskiego a wiesz chociaż kto jest właścicielem? Wiesz kto jest właścicielem pozostałych? GMINA? No cóż nie trzeba się kryć pod innym nickiem tylko nadal pisać jako Mao.
Cytować
 
 
#2 Michał 2018-09-23 18:48
Panie Stary Kęczanin, czy aby na pewno przeczytał Pan tekst ze zrozumieniem? Proszę przeczytać go jeszcze raz. Największy w Kętach zakład wykupił ponad 5ha działek pod inwestycje. To jest właśnie sukces. A Pan próbuje to zdeprecjonować
Cytować
 
 
#1 Stary Kęczanin 2018-09-23 06:44
Panie Śliwa nie kompromituj się Pan i nie pisz takich bzdur o strefie ekonomicznej. Zanim Pan coś napiszesz, może warto się poduczyć, porozmawiać z inwestorami, dlaczego inwestują w Oświęcimiu, Tychach, Zatorze, a nie w Kętach. Nie stworzyliście warunków dla inwestorów, podobnie jak poprzednicy, więc na co liczycie. Budowa sklepów wielkopowierzch niowych, galerii to tylko, namiastka inwestycji, jak działają widać po Galerii na Sobieskiego, a i w nowo otwartych jest kiepsko. Może mniej bicia piany, a więcej pracy. Miałem Pana za rozsądnego człowieka, ale po czterech latach nagradzania, widać zaczyna pan mówić to co niektórzy chcą usłyszeć. Wiem, że to nie wstawicie na forum, bo prawda was przeraża, ale mam to w nosie.
Cytować