Strona główna Aktualności Najnowsze Fakty Kęty Marzec 2018/9
Fakty Kęty Marzec 2018/9 PDF Drukuj Email

Jak zmienia się gminna oświata? Na co zostały przeznaczone w roku 2017 środki finansowe w gminnej oświacie? Które zadania remontowo – inwestycyjne zostały zrealizowane w poszczególnych placówkach oświatowych? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymacie Państwo odpowiedź czytając kolejny nasz artykuł „Gminna oświata w budowie”.

 

Gminna oświata w budowie


Rok 2017 to kolejny, bardzo dobry okres dla gminnej oświaty. Środki finansowe w wysokości ponad 3 mln zł przeznaczone na realizację zadań inwestycyjno – remontowych pozwoliły zrealizować wiele koniecznych, nieraz oczekiwanych od wielu lat potrzeb i zadań, których nasi poprzednicy nie chcieli lub nie umieli rozwiązać.Największą oświatową inwestycją, realizowaną w cyklu dwuletnim jest budowa nowej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej na Podlesiu. Koszt całkowity inwestycji to kwota 6 mln zł, z czego w roku 2017 zaangażowane zostało blisko 2 mln zł. To inwestycja, o której przez wiele lat tylko się mówiło i obiecywano. Dzisiaj budowa realizowana jest zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że od września uczniowie tej szkoły zajęcia sportowe będą już realizować w najnowocześniejszym w naszej gminie obiekcie sportowym. (szczegóły w artykule „Szczęśliwy koniec pewnej historii”).
Od początku kadencji szczególny nacisk kładziemy na wyrównywanie szans dzieci w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii multimedialnych. Po szkołach w Malcu i Kętach przyszedł czas na Łęki (78 tys. zł) i Bielany (78 tys. zł), które doczekały się nowoczesnych pracowni komputerowych. Zrealizowane zadania obejmowały zarówno wymianę sprzętu komputerowego, wyposażenie sal w nowoczesne ekrany multimedialne, ale także wykonanie koniecznych prac budowlanych. Zakupiono również nowe meble i krzesła dostosowane do funkcji sali. Ponadto w szkole w Łękach została wymieniona część zniszczonego ogrodzenia (92 tys. zł). Nowego blasku zyskał po remoncie plac przed budynkiem szkoły (40 tys. zł).
Kontynuowana jest wymiana zniszczonej stolarki okiennej. Nowe okna zostały zamontowane w kęckiej „dwójce” oraz w szkołach w Nowej Wsi (63 tys. zł) i Bielanach (35 tys. zł). W wielu placówkach realizowane były bieżące zadania budowlane dotyczące wymiany przestarzałej instalacji elektrycznej, naprawy elewacji budynków, czy chodników. W Bulowicach, w starej części szkoły zrealizowano kolejny etap wymiany sieci elektrycznej oraz wymiany przestarzałych opraw oświetleniowych (18 tys. zł).
Bezpieczeństwo dzieci i pracowników gminnych szkół i przeszkoli to priorytet. Po szkole podstawowej nr 1 w Kętach, w której w roku 2016 został zamontowany system przeciwpożarowy, przyszedł czas na kolejny budynek, szkołę w Witkowicach. W ramach zadania wykonano ekspertyzę techniczną dla budynku szkoły, opracowano projekt techniczny i wykonano pierwszy etap inwestycji, zamontowano zestaw pompowy dla hydrantów wewnętrznych (52 tys. zł). Inwestycja realizowana jest w cyklu dwuletnim, obecnie rozpoczynamy etap drugi dostosowania tego budynku do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Kęckie przedszkole nr 7 otrzymało nową kuchnię, która spełnia wysokie wymagania techniczne i higieniczne podczas przygotowywania posiłków dla dzieci z przedszkola. Przeprowadzony remont obejmował zarówno prace budowlane jak i zakup nowoczesnego, specjalistycznego wyposażenia oraz modernizację zaplecza socjalnego dla pracowników kuchni (214 tys. zł).
Systematycznie trwa wymiana starych urządzeń w ogródkach przedszkolnych. Nowych urządzeń doczekały się dzieci w przedszkolu w Kętach Podlesiu (49 tys. zł), przedszkolu nr 1 w Kętach (9,9 tys. zł) oraz z kęckiej „ósemki” (23 tys. zł). W Bulowicach, na placu zabaw w  przedszkolu powstał nowy chodnik (23 tys. zł).
O konieczności wymiany drewnianych stropów w kęckiej „jedynce” mówi się od lat. Z zewnątrz, od strony ulicy Sobieskiego budynek szkoły prezentuje się okazale. Jego jaskrawa elewacja sugeruje iż jego stan jest w świetnej kondycji. Niestety, to czego nie widać, wymaga pilnego, kompleksowego remontu. Stan stropów jest na tyle zły, że nie można już dłużej odwlekać ich wymiany. Rok ubiegły, to był czas wytężonej pracy skupionej na opracowaniu dokumentacji projektowej dla tego zadania. Dzisiaj już wiemy, że poza ogromnymi środkami finansowymi potrzebnymi na jego realizację (mowa tutaj kwocie o 4,3 mln zł) w sposób istotny w tym czasie zostanie zmieniona organizacja pracy całej placówki. Ze względu na bardzo duży zakres prac budowlanych i ograniczenia logistyczne związane z tym, że można je przeprowadzić tylko w okresie wakacji, będzie to dla nas wielkie wyzwanie.
Wprowadzona nowa reforma oświaty postawiła przed nami kolejne cele. Przekształcenie dotychczasowej, sześcioletniej szkoły podstawowej w Malcu w ośmioklasową, zmusiło nas do podjęcia decyzji o rozbudowie tej szkoły. Szacowany koszt inwestycji to kwota 4 mln zł. Nie jest możliwe dostosowanie obecnego budynku placówki do potrzeb, jakie są stawiane przed nową, zreformowaną szkołą, i to zarówno pod kątem technicznym, jak i organizacyjnym. Zakończone zostały prace projektowe planowanego zadania (78 tys. zł). Kolejne lata to czas na realizację rozbudowy tej szkoły.

Gminna oświata zmienia się na lepsze, staje się bardziej atrakcyjna zarówno pod kątem materialnym jak i programowym. Chcemy, aby gminne placówki były bezpieczne i przyjazne, wyposażone w nowoczesne pracownie przedmiotowe i pomoce dydaktyczne. Pragniemy, aby gminna oświata spełniła oczekiwania naszych mieszkańców.
Rok 2017 to był czas realizacji kolejnych obietnic z naszego programu wyborczego: „Człowiek – najwyższe dobro” - „ Stworzenie dobrych warunków do nauki”, które realizujemy konsekwentnie i z pełną determinacją.

Rafał Ficoń
Zastępca Burmistrza Gminy Kęty

 

Komentarze  

 
#3 belfer 2018-05-24 20:14
Pani, zwana ministrem edukacji zapowiadała że wdrażana reforma oświaty to dobre zmiany i problemów nie będzie. Chaos w programach, podwójne roczniki, niepewność zatrudnienia dla nauczycieli likwidowanych gimnazjów itd. można by tutaj wymieniać problemy, których rządzący zdaje się nie widzą. Gdzie ta opieka stomatologiczna w szkołach? Powoli już zapominamy te i inne obietnice wyborcze. Ale największym skandalem jest pozostawienie samorządów samym sobie. Tutaj powinna być zapewniona konkretna pomoc finansowa!. Rząd ma swoją wizję funkcjonowania polskiej oświaty, ok, to niech na tę wizję da pieniądze. Jak będzie pomoc rządu w rozbudowie szkoły w Malcu? Ja obstawiam,że zapłaci za tę wizję kęcki(gminny)po datnik.Ciekawe, kto dzisiaj martwi się za nauczycieli ostatniego rocznika gimnazjów? Jak za rok dostaną wypowiedzenia to z pewnością przyjdą do burmistrza, bo Warszawa daleko.
Cytować
 
 
#2 Anna 2018-05-24 13:57
Sądzę że pomimo tego ile obecny burmistrz robi dla szkolnictwa to jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia. Oświata zawsze była traktowana po macoszemu na czym cierpiały nasze dzieci. Coś wreszcie drgnęło i zmienia się na lepsze ale nie pora spoczywać na laurach.
Cytować
 
 
#1 Robert 2018-05-23 20:42
Tak ogromne pieniądze są inwestowane takie nakłady poniesione na modernizację, rozbudowy, poprawienie a czasami jak widać na uzyskanie pewnych standardów. To wręcz niewyobrażalne. Pan Ficoń pisze że przez reformę trzeba rozbudować szkołę w Malcu a w telewizji mówiono że reforma nie spowoduje radykalnego podniesienia kosztów. Pewnie dla ustawodawcy 4 mln to nie zbyt dużo bo w końcu to z budżetu gminy a nie z budżetu państwa.
Cytować