Strona główna Aktualności Najnowsze Zdalnie Sterowany Radny Przemówił
Zdalnie Sterowany Radny Przemówił PDF Drukuj Email

ZDALNIE STEROWANY RADNY PRZEMÓWIŁ


Piątkowa sesja Rady Miejskiej zaowocowała wypowiedzią radnego, Przewodniczącego Klubu PiS Jakuba Goca. Radny ten jest znany ze „sztucznego” odczytywania z telefonu lub kartki oświadczeń i wniosków przygotowanych wcześniej w Oświęcimiu i Nowej Wsi. Stąd też taki a nie inny przydomek.

Tym razem radny Goc chciał uderzyć w burmistrza rankingiem „Rzeczpospolitej” i słabą pozycją Kęt w jego ostatniej odsłonie. Rankingi mają jednak podstawową wadę. Mianowicie, uznaniowy wybór kryteriów według których są tworzone – zaraz to udowodnimy. Kryteriów, których oczywiście radny nie wymienił a tylko wyrecytował (jeśli można to tak nazwać) nagłówek tegoż rankingu z którego dowiadujemy się, że około 50 kryteriów brano pod uwagę-bez ich dokładnego wymienienia. Kryteria do oceny danej gminy kapituła uzyskuje również z ankiety, jaką wypełniają samorządy. Obiecujemy Panie radny, że w przyszłym roku jak przed lotem do kosza z makulaturą zobaczymy wspomnianą ankietę to ją wypełnimy.

Jeśli chodzi o dane brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu to na przykładzie dwóch gmin powiatu Oświęcimskiego udowadniamy jak dziwne mogą być wyniki.

Poniższy wykres przedstawia pozycje dwóch gmin: Brzeszcze i Zator w latach 2018-2022. Dane oczywiście z rankingu gazety Rzeczpospolitej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pytanie: Czy przy takich samych kryteriach możliwe jest, aby w latach 2018-2019 gmina Brzeszcze awansowała o 121 pozycji a gmina Zator spadała o 150 pozycji?

Pozostawmy to bez komentarza.

Najgorsze jest to, że Pan radny Goc posłużył się rankingiem komercyjnym, gdzie karty rozdaje prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący tego wstrętnego znienawidzonego przez PiS Parlamentu Europejskiego podczas, gdy na stronach rządowych ma gotowy sporządzony przez Ministerstwo Finansów ranking na podstawie twardych danych o wpływach podatkowych co świadczy o kondycji nie tylko samorządu, ale również podmiotów gospodarczych działających w danej gminie i zamożności jej mieszkańców. A wyniki tam są zgoła inne niż te wskaźnikowe z różnego rodzaju gazet i portali.

W tabeli przedstawiono pozycję gminy Kęty oraz innych okolicznych gmin w zestawieniu Ministerstwa Finansów z 2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobitnie to pokazuje, że pomimo tego, iż radny Goc i jego mocodawcy z Nowej Wsi i Oświęcimia usilnie próbują przedstawić gminę Kęty jako tą w ruinie, to twarde dane z resortu kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość czyli partię matkę radnego Goca temu przeczą!

Panie radny Goc, gmina Kęty ma się dobrze, chociaż to marne dla Pana pocieszenie, wszak jest Pan przykładem funkcjonariusza partyjnego realizującego zadania nakazane „z góry”, co z samorządem nie ma zbyt wiele wspólnego. Czekamy na kolejne „występy recytatorskie”…

Cdn..