Strona główna Aktualności Najnowsze Włącz się do akcji pomocowej
Włącz się do akcji pomocowej PDF Drukuj Email

 

Siostry Klaryski w potrzebie. Sprawdź jak możesz pomóc

Wspólnota sióstr Klarysek w Kętach liczy 19 osób. Obecnie zakonnice pozostają zamknięte, a posiłki są im dostarczane przez firmę cateringową. Mimo choroby siostry nie przerwały nieustającej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, zanoszonej dniem i nocą.

Radni Klubu Porozumienie Ponad Podziałami wraz z burmistrzem Krzysztofem Janem Klęczarem i jego zastępcami Rafałem Ficoniem i Marcinem Śliwą postanowili wesprzeć siostry finansowo, do czego zachęcają także innych. W obecnej sytuacji dla Klarysek ważna jest każda, nawet minimalna wpłata.

Przelewu można dokonać bezpośrednio na konto klasztoru:

SS. Klaryski od Wieczystej Adoracji
ul. Kościuszki 6, 32-650 Kęty
Bank Polska Kasa Opieki
Numer: PL 73124011701111000024091064Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska – Matka Maria od Krzyża. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Obecnie na całym świecie istnieje około trzydziestu autonomicznych domów klarysek od Wieczystej Adoracji – m.in. we Francji, w Niemczech, w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Bangladeszu. W Polsce jest osiem takich domów: w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich. Do Kęt siostry przybyły w 1910 r. 6 lutego 1910 roku bp Anatol Nowak dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu do kęckiego klasztoru. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.