Strona główna Aktualności Najnowsze Polska gospodarka ostro hamuje
Polska gospodarka ostro hamuje PDF Drukuj Email

Jak podaje portal businessinsider.pl wszystkie dotychczasowe analizy wskazują na to, że polska gospodarka hamuje. I to nie jest spowolnienie w takim tempie, jakie zakładano. Tempo jest znacznie szybsze.

Szacunki te komentuje Adam Czerniak, ekonomista z SGH i Polityki Insight. "Dzisiejsze dane z GUS sygnalizują, że kwartalna odsezonowana dynamika PKB była UJEMNA w IV kw. 2019 r. Po raz pierwszy od IV kw. 2012 r. Czyżbyśmy nieoczekiwanie znaleźli się na skraju recesji?" - pyta.

Ignacy Morawski, ekonomista i założyciel platformy SpotData jest bardziej powściągliwy, choć i w jego opinii hamowanie polskiej gospodarki jest "dość mocne". "Można szacować, że w 4. kwartale 2019 r. polska gospodarka rosła w tempie 2,5-2,9 proc., jeżeli nie nastąpiły istotne rewizje ze poprzednie kwartały. Czyli hamowanie jest dość mocne" - napisał na Twitterze.

Te same problemy dostrzega zespół analityków Banku Pekao. "Na bazie opublikowanych dziś danych rocznych szacujemy, że w IV kw. 2019 r. wzrost PKB spowolnił do ok. 3 proc. rdr z 3,9 proc. rdr w III kw. 2019. Głównym powodem pogorszenie salda handlu zagranicznego, wolniejszy wzrost konsumpcji i pogłębienie negatywnego wkładu zmiany stanu zapasów. Lepiej inwestycje" - napisali ekonomiści Pekao.

Całość obszernego artykułu znaleźć można na stronie www.businessinsider.pl -----> TUTAJ