Strona główna Aktualności Najnowsze Smog - nasz wspólny problem
Smog - nasz wspólny problem PDF Drukuj Email

Smog – nasz wspólny problem

 

Na mapie Europy Polska jest wielką czerwoną plamą smogową. A do tego najgorsza sytuacja jest na południu naszego kraju, bo większość polskiego smogu produkują dwa województwa: śląskie i małopolskie. Tutaj zachorowalność na raka płuc jest pięciokrotnie wyższa niż na Mazurach czy na Podlasiu.

 

Problem ten wreszcie został zauważony, a do Ministra Środowiska wpłynął apel podpisany przez dyrektora Greenpeace Polska, prezesów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Pediatrycznego i Kardiologicznego oraz lekarzy wielu specjalności.  Apel ma na celu obniżenie progów alarmowych dla pyłów zawieszonych tak, aby chronić tych na których wysokie stężenie pyłów ma największy wpływ, czyli dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze. Zaczęto zajmować się tym tematem i zastanawiać nad rozwiązaniami.

Małopolska to niestety jedno z województw o najbardziej zatrutym powietrzu. Jak się ostatnio okazało wg badań SMOGLAB (Laboratorium powietrza) Kraków ma zdecydowanie niższy poziom pyłu zawieszonego PM 10 od innych miejscowości w Małopolsce. A to przecież tam udało się wywalczyć i uchwalić uchwałę antysmogową. A co z reszta miejscowości?

Niestety Kęty plasują się w czołówce tych najbardziej zanieczyszczonych.

Związane to jest z ukształtowaniem terenu, na którym leży nasz gmina oraz kierunkiem wiatrów. Jak podają badania stan ten związany jest głównie z faktem, iż prawie 70% mieszkańców wciąż pali złej jakości paliwem stałym, a wśród instalacji grzewczych dominują kotły zasypowe.

Ten problem powinien być rozwiązany kompleksowo w całym województwie, ale najlepiej zacząć zmiany od swojego najbliższego otoczenia. Dlatego też kierownictwo urzędu oraz radni przykładają ogromną wagę do problemu jakości powietrza w Gminie i wykorzystują każdą możliwość, nie tylko z nakładów własnych Gminy, ale i środków zewnętrznych.

W 2014 roku Gmina rozdysponowała dofinansowanie do wymiany 51 pieców z czego 13 było gazowych a 38 to były piece węglowe 5 i 6 generacji. W 2015 roku wymieniono z pomocą Urzędu już 61 pieców. 13 gazowych oraz 48 węglowych ekologicznych. W tym roku jest się czym pochwalić, bo oprócz środków własnych z budżetu (prawie 180 tys. zl) udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aż 472,646 tys. zl. Razem dało to aż 90 wymienionych pieców starego typu na 51 węglowych 6 generacji oraz 36 gazowych.

Cieszy mnie również zainteresowanie mieszkańców naszej Gminy tym programem oraz duża liczba chętnych. W akcji wymiany pieców Kęty są liderem w Małopolsce Zachodniej, bo do tej pory wymieniliśmy znacznie więcej systemów grzewczych, niż sąsiadujące z nami gminy.

Biorąc pod uwagę ciągle zmieniającą się sytuacje w kraju ciężko mi napisać z jakich funduszy w przyszłym roku uda nam się skorzystać, ale jestem pewna że Pan Burmistrz Śliwa ze swoim zespołem oprócz przeznaczenia stałej kwoty z budżetu Gminy Kęty, wykorzysta każdą możliwość skorzystania z zewnętrznych środków i zwiększenia efektu ekologicznego.

Ewelina Rycerz - Kucybała

 

Komentarze  

 
#3 realista 2018-04-17 18:59
Ustawa antysmogowa to jeden wielki pic na wodę fotomontaż. Pieniędzy na dopłaty do wymiany pieców nie ma, pieniędzy na termomodernizac ję też nie ma. Jakieś fundusze Gmina dostała ale to tyle co kot napłakał.
Cytować
 
 
#2 mieszkaniec 2016-12-29 23:08
Przerażające jest to że "dobra zmiana" zaczyna się wdzierać coraz szerzej. Poszperałem po internecie bo szczerze mówiąc bardzo podobały mi się dotacje z tego roku bo nie było żadnych audytów. Ale okazuje się że WFOŚ ma być praktycznie zlikwidowany bo będzie podlegał pod Warszawę a nie Kraków. Druga sprawa to prace nad przepisami antysmogowymi dla całego województwa, które mnie przerażają głównie terminy które tam padają. Potwierdziły to dzisiejsze informacje na stronie gminy. Szkoda że nie będzie jak w tym roku. Ale nie pozostaje nic innego jak złożyć wniosek i czekać na ten cały audyt bo jak wejdzie przepis antysmogowy to będą tylko kary a nie będzie już pomocy.
Cytować
 
 
#1 Czepialski 2016-12-21 22:35
Liczę na to, że dzięki staraniom wladzy nasze powietrzne w okolicy zmieni się na lepsze. Czasami już nie ma czym oddychać. Cieszy mnie duże zainteresowanie mieszkańców wymianą pieców na ekologiczne, to znak że edukacja dociera do coraz większej ilości ludzi.

http://www.kety.pl/Od-dzis-mozna-starac-sie-o-doplate-na-wymiane-kotla.-Nie-trac-czasu---zloz-deklaracje!-6008.html

Trzymam kciuki za kolejną słuszną inicjatywę, widzę że nasz los nie jest Wam obojetny
Cytować